Fadern, sonen & den helige T Bone
Av: Magnus Sundell – 1/5, 2010 | Kategori: Kort & Gott
Jakob Dylan har en mycket berömd far. (Bob, ni vet.) Så berömd att tilltaget att ge sig på samma profession är högst riskabelt, då det måste ligga en stor press i de ständiga jämförelserna. Samtidigt öppnar sig naturligtvis en massa dörrar, och man får jobba med de bästa. Jakob byggde dock sakta men säker upp en publik med fem skivor med sitt band The Wallflowers innan han beslutade sig för att satsa som soloartist. En satsning som både visar att han ärvt faderns gåva och att han definitivt är en stor artist i sin alldeles egen rätt.
2008 kom solodebuten Seeing things, producerad av ingen mindre än Rick Rubin. När nu nu hans andra soloskiva, Women & country, släppts – då är det dags för nästa superproducent att stå vid spakarna: T Bone Burnett. Valet av T-Bone Burnett är dock inte särskilt konstigt. Burnett producerade The Wallflowers andra skiva, Bringing down the house, som blev genombrottet för bandet.
Men egentligen har de två känt varandra hela Jakobs liv, då Burnett är god vän med Bob Dylan, och turnerade med honom under dennes Rolling Thunder Revue-turnéer. Något de berättar om här:
T Bone Burnett är för övrigt aktuell med en rad produktioner under året. Nyligen släpptes Willie Nelsons nya skiva, Country music, producerad av Burnett. Snart kommer också Burnett-producerade skivor med Steve Earle, John Mellencamp, Greg Allman, Robert Randolph och Elvis Costello. Han har fullt upp, kan man säga…
I samband med releasen har Jabon Dylan gjort en hel del fina småspelningar. Via den här länken kan du ta del av en minikonsert med Jakob Dylan på NPR:s Tiny desk.
Här nedan kan du se ett klipp från den konserten, där han tillsammans med sångerskorna Neko Case & Kelly Hogan och gitarristen Paul Rigby, framför Nothing but the whole wide world från nya skivan:
// Magnus Sundell
3 kommentarer till “Fadern, sonen & den helige T Bone”







Det här är riktigt bra. Som att han kommit hem. Och jag har faktiskt, som av en händelse, dansat med Neko Case en sen natt i Göteborg..
Ja, det är en riktigt fin skiva. Recension kommer. Wow, dansat med Neko Case! Det vill jag läsa en krönika om, Valle! (Förresten släpper hennes band The New Pornographers en ny skiva i dagarna, Har fått rec-ex, men inte hunnit lyssna än.)
Mycket fin låt. Glädjande nog finns hela plattan redan på Spotify.