Shout Out Louds
Work
Betyg: 3,5
Utgiven: 2010



Mer skäggväxt, yvigare sound

Av: Wilhelm Blixt – 25/2, 2010 | Kategori: Musikrecensioner

De har turnerat med The Strokes och Kings of Leon. De har varit gäster hos David Letterman. Och deras låtar har spelats i flera olika amerikanska teveserier, bland annat OC.

Trots stora internationella framgångar känns Shout Out Louds fortfarande inte som några giganter här hemma i Sverige. Kanske är tiden inne att även vinna den kräsna hemmapublikens hjärtan med albumet Work, bandets tredje i ordningen.

Den här gången har stora delar av inspelningen skett i en lada utanför Seattle, där de har tagit hjälp av producenten Phil Ek. Denne Ek har tidigare jobbat med band som Fleet Foxes och Band of Horses. Och vid en första lyssning är det slående att Shout Out Louds ofrånkomligt fått ett mer  yvigt sound jämfört med de två första skivorna Howl Howl Gaff Gaff och Our ill wills. På de tidigare plattorna har det funnits en tendens att de starka hitsen försvunnit i ett övrigt ganska utspätt låtmaterial. Det verkar som Phil Ek jobbat mycket med att få Shout Out Louds att leverera ett album med jämnare dalar. I mitt tycke har han lyckats bra, men kunde gärna fått dem att löpa hela linan ut! Men lite mer skäggväxt och ruffig attityd har dock gjort susen i låtar som Walls och Show me something new. I dem visar Shout Out Louds med råge att de lagt avigheten åt sidan och bevisar på ett betydligt mer självsäkert och bredbent sätt att framgångarna I USA inte handlar om några enstaka lyckoträffar, utan ett välförtjänt resultat av ett gediget musikhantverk.

Dela inlägget
  • Facebook
  • Bloggy
  • MySpace
  • TwitThis
  • Skriv ut artikeln!
  • Google
  • Live

 // Wilhelm Blixt