|
The Mountain Goats The life of the world to come Betyg: 3,5 Utgiven: 2009 |
|
|
Bibelinspirerad lo-fi indie
Av: Wilhelm Blixt – 18/1, 2010 | Kategori: Musikrecensioner
Första Moseboken 3:23, Romarbrevet 10:9, Matteusevangeliet 25:21.
Nä, det är inte manuset till ett bibelstudium i din lokala församling. Det är tre låtar på North Carolina-baserade bandet The Mountain Goats senaste album där varje spår har titel i form av en bibelvers.
Med hjälp av avskalad lo-fi indie som musikkuliss har låtskrivaren och frontfiguren John Darnielle gjort ett gäng uppriktiga, tänkvärda och vardagsnära låtar. I indiegenren sätts det ofta en ära att vara distanserad eller vara ironisk. Jag tycker den här skivan är ett skönt undantag.
Visserligen är texterna lätt vrickade, men där finns en uppriktig längtan efter ett slags uppryckning, något bättre och hela tiden med ett ärligt uppsåt.
Jag vet inte om John Darnielle kallar sig troende. Men han har på ett kul sätt inspirerats av olika bibelverser, tolkat dem och sedan placerat dem i sin egen kontext. Skulle kunnat bli ett rejält magplask, men blev helt enkelt riktigt bra. Gillar också den melankoliska, sävliga lunken framåt genom albumet. Ska bli intressant vad som händer med The Mountain Goats i framtiden!
// Wilhelm Blixt






